mojich x druhov čítania.

Keď hocikomu poviem, že som editor/redaktor, ich prvá reakcia je: “takže ty celé dni len čítaš.” Nuž, ostaňme pri tom, že áno. Ale zasa nie je čítanie ako čítanie. A možno by vás zaujímalo, že som si za tie roky vypestoval niekoľko rôznych druhov čítania. čo to-ktoré obnáša a koľko vlastne toho stihnem tak za deň prečítať.

korektúry

Toto je asi najtypickejšie čítanie a to, ktorému venujem najviac času aj energie. Pri tomto čítaní mám pred sebou na A4 vytlačený finálny text a zalomený tak, ako bude vyzerať v hotovej knihe. Po stranách mám zaznačené opravy autorov, alebo prekladateľov a redaktorov. A potom to čítam ešte ja, aby všetky chyby šli na moje triko, veď prečo aj nie. Je to asi ten najnáročnejší druh čítania, s ktorým sa stretávam. Pri čítaní musím pozorne sledovať hlavne preklepy, čiarky, zlé delenia slov na konci riadkov. Zároveň si všímam, či niekde neostali zle preložené alebo nepochopené pasáže. Sledujem dej, postavy a vlastne všetko, čo sa dá zaznamenať po obsahovej aj formálnej stránke textu. Toto čítanie je náročné hlavne na pozornosť. Stačí, že mi zavibruje mobil, alebo suseda začne klepať rezne a už premýšľam o tom, kto mi píše a čo si dám na obed. Ak mám dobrý deň, prečítam denne cca 100 knižných strán. Ak je skvelý preklad a super dej, tak aj 150. Viac však nedokážem. Mozog aj oči sa unavia, pozornosť uteká všetkými smermi a potom po mne ostávajú chyby.

IMG_5979posudzovanie zahraničných rukopisov

Okrem toho, že celé dni len čítam, tak musím aj vyberať knihy, ktoré budeme vydávať… teda sa musím priebežne starať o to, aby som mal čo čítať. Toto čítanie je rýchle, priemerne aj 50 strán za hodinu, najrýchlejšie som kedysi dávno prečítal piatych tieňolovcov a druhých jazdcov časom – nejakých 100 strán za hodinu. Pri takomto čítaní sledujem dej, spád knihy a či by dokázala osloviť slovenských čitateľov, či už niečo podobné vyšlo a či to malo úspech a pod. Toto je asi také najviac pohodové čítanie – v ruke držím hotovú knihu, respektíve mám rukopis niekedy aj rok pred vydaním v kindli a musím len rozhodnúť, či to stojí za vydanie.

Musím sa však priznať, že pri finálnom rozhodovaní dávam aj na recenzie na goodreads, proste to vypovedá strašne veľa o tom, aké bude mať kniha odozvy u čitateľov. Lebo veď to čo sa páči mne, sa nemusí páčiť aj ostatným. Ech, ťažká to robota.

posudzovanie slovenských rukopisov

Poviete si, veď to je také isté ako to predchádzajúce. Ale toto čítanie je o niekoľko levelov náročnejšie ako predchádzajúce. Pred sebou totiž mám “surový” rukopis. Pri čítaní si všímam dej a obsah a všetko ostatné, ale zároveň premýšľam, či je to také dobré, aby sme to vydali, a zároveň sa musím rozhodnúť, či má autor/ka “potenciál” a jej/jeho skvelé nápady dokážeme posunutím tým správnym smerom pretaviť do úžasnej knihy, alebo nie. Je to také rýchle príjemné čítanie, treba sa však pri ňom sústrediť viac ako pri posudzovaní zahraničných autorov, a na to je najlepšia chvíľka pokoja, kde ma nikto neruší. A hoci je to teda príjemné čítanie… tak to len v prípade, že je rukopis fakt super. No to zväčša nie je, a potom je to utrpenie ;) ale o tom inokedy…

čítanie pre radosť

Toto čítanie poznáte všetci. Naša láska ku knihám začala práve s ním ;) U mňa je teraz tohto čítania pomenej, akosi potrebujem iné druhy voľnočasových aktivít, pri ktorých si moje oči oddýchnu. Ale pred pár mesicmi som prelomil blok a vrátil sa k tomuto. Najhoršie na mojej práci je, že vlastne spočíva v čítaní, a v čítaní, pri ktorom môj mozog pracuje na plné obrátky. A keď si doprajem čítanie pre radosť, tak je véééľmi ťažké vypnúť všetky korektorské a posudzovateľské časti môjho mozgu ;) Ale snažím sa!

IMG_5767.JPG

V posledných mesiacoch som prepadol non-fiction knihám z vydavateľského a editorského prostredia, ktoré ma úplne pohltili. Ak študujete editorstvo, naozaj vám odporúčam prečítať si knihu What Editors Do? – tá bola super a mne pomohla v tom, že vlastne pomenovala všetky aspekty mojej práce.

audioknihy

Úúú… ja som objavil audioknihy asi pred mesiacom. Prišlo mi to divné, ale keď ma čakala cesta na východ na Vianoce, a ja som vedel, že čítať sa mi nebude chcieť… tak som skúsil audioknihu, dal si rýchlosť 1,25x a už to išlo :) Páči sa mi to, je to super, a na takéto dlhšie cesty fakt vhodné. Ešte otestujem nejakú monsterknihu na lete do austrálie a dám vedieť, čo a ako :)

tipy a triky

Niekedy ma moji kamoši poprosia o pár tipov a trikov, a niekedy aj aby som sa pozrel na rukopis ich kamaráta. Vtedy veeeľmi podrobne prečítam pár úvodných kapitol a dám im k tomu všetky možné komentáre. Nie je to čítanie ako tie predchádzajúce, lebo im dávam fakt podrobný feedback, fakt im tie prvé stránky zoškrtám, až si niekedy myslím, či to niekedy nepreháňam. Ale aspoň budú vedieť dobudúcna čo a ako. Tak snáď ma nezabijú, keď ma stretnú naživo.

poviedkové súťaže

IMG_5980A ešte je tu jeden druh čítania. Posledné roky ma oslovujú kamoši do rôznych poviedkových súťaží. Aj teraz som sa nechal na jednu nalanáriť. Toto čítanie je také iné, pohodové a rýchle. Ja si väčšinou pripravím nejaký vlastný systém bodovania, lebo len taz z prsta si vycucať finálne body teda nedokážem. A tak po každej poviedke rýchlo spíšem, čo a aké bolo a mám to vyriešené. Jediný problém je – nájsť si na to všetko čas, nájsť ten poldeň pokoja, kedy sa mu bude chcieť čítať a hodnotiť ;)

 

A čo vy? Ešte vás baví čítať? Alebo ste to už zavesili na klinec? Ja som mal rok-dva strašnú krízu, ale teraz som sa dostal späť do nekonečného kolotoča kníh. A tak to asi má byť.

Erik

Advertisements
Categories:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s