ako si slovenskí blogeri serú do huby (komentované vydanie)

5 thoughts on “ako si slovenskí blogeri serú do huby (komentované vydanie)”

 1. Nezvyknem sa zapájať do týchto diskusií ale toto je téma, ktorá je podľa mne hrozne dôležité a myslím že dosť smutná. Ja som do blogosféry vstúpila len pred necelým rokom s myšlienkou začať písať o niečom čo mám rada. Nevedela som o spoluprácach s vydavateľstvami či o recenzných výtlačkoch. Blog pre mňa znamenal tvorenie niečoho vlastného čo má človek rád a čo robí radosť hlavne jemu. O všetkých tých aférach a vojnách som sa dozvedela pomerne neskoro. Netušila som, že blogery, ľudia, ktorí majú rovnaké záujmy, od ktorých by som čakala podporu, sa chovajú takto. Objavila som komentáre, diskusie a články kde jeden na druhého kydajú, že vraj píšu len pre knihy zadarmo. Videla som surovo preložené recenzie s angličtiny, ba či bez hanby odkopírovaný celý článok rovno od slovenského blogera. Títo ľudia už akoby ani nechceli písať, oni nemajú blog aby sa mohli spojiť s ľuďmi podobnými im ale len aby mali kopu followerov a komentárov. Napíšu recenziu , kde ani nepovedia svoj názor, len opíšu dej a v jednej vete povedia aby ste si knihu určte kúpili. Buď je to ich lenivosťou alebo sa boja editora, ktorý by s nimi mohol zrušiť spoluprácu.
  Potom ale príde negatívna recenziu a pozrime že aká je tu polemika. Zase sa začína to isté, že každý na každého niečo kydá, ale je to celé zlé, že slovenskí autori sú zlí, slovenskí blogeri sú zlí a všetko slovenské ide do kelu. Však lebo my sme zaostalý štát, ešte sa poďme hádať o tom či vôbec mažme písať po slovensky.
  Celý svet sa už teraz ženie len za popularitou, komentármi, vecami zadarmo a najviac za kritizovaním ostatných. Kritizujeme vlastných autorov, ktorí to majú ťažšie než akýkoľvek iný, namiesto toho aby sme ich podporovali. Len ich zhadzujme a nedávame ani šancu. Hlavne ,že všetci blogery tajne píšu vlastnú knihu. Potom to budú oni ( vlastne teda my ), čo budeme na mieste slovenského autora, ktorí je len zhadzovaní za to, že je Slovák .
  A či už napíše bloger pozitívnu recenziu alebo negatívnu, vždy je to zle! Pri pozitívnej sa len bojí vyjadriť svoj názor a pri negatívnej je zaujatý. Teda sa pýtam ako mám písať ? Vlastne sa už aj bojím, aké to bude neskôr, či sa slovenská blogosféra sama udupe … či má vlastne naše blogovanie nejakú budúcnosť ?

  1. Majka, ja si vlastne myslím, že na tvoju otázku je celkom jednoduchá odpoveď. Píš tak aby ťa to bavilo. Nebloguj len preto, aby si mala followerov, komentáre a knihy zadarmo. Neboj sa vyjadriť svoj názor, ale v rámci slušnosti. Napísať či sa ti kniha páči alebo nepáči, a aj prečo.
   Je jasné, že v každej takejto recenzii je skrytá veľká dávka subjektivity. To podľa mňa vôbec nevadí. Len musíš vedieť aj povedať prečo sa ti to nepáči. Problém totižto nie je v negatívnej recenzii. Aspoň nie v tomto prípade. Problém je keď chceš recenzný výtlačok len preto, že je zadarmo aj keď dopredu už vlastne viac menej vieš, že sa ti to nebude páčiť, lebo nemáš rada ten žáner, autora, čokoľvek. Ale vypýtaš si ho aj tak, lebo však je zadarmo!
   ďalšia vec je aj ako tá recenzia naozaj vyzerá. Tak ako si sama napísala, recenzie, ktoré či už len opíšu dej, možno k tomu páčilo sa/nepáčilo sa, počet hviezdičiek a kúpte si to. Alebo to nedajbože odkopírujú od niekoho iného! To je trikrát horšie podľa mňa, lebo to už je fakt hnus. Proste vynaložiť nejaké úsilie. Aby to malo nejakú hodnotu. Aj negatívna recenzia vie niekoho naviesť na danú knihu. Ak ty povieš, že nemáš rada milostné trojuholníky, dokonalú hrdinku a priblblého sexy hlavného hrdinu. Ale niekto možno práve niečo také teraz hľadá a povie si, že toto je presne kniha pre neho(alebo skor ňu asi v tomto príklade :D).
   K tomu skúsiť tie vety nejako poskaldať, rozviť. nech to dáva zmysel. Alebo, záleží aký štýl ty preferuješ. možno použiť odrážky. Ja neviem. Tak aby sa tebe písalo dobre, pretože ak sa ti to píše zle, je dosť možné že sa to bude aj zle čítať. A zároveň tomu dodať nejakú pridanú hodnotu.
   Nehovorím, že aj po tomto sa nenájde neikto kto bude s tou recenziou mať problém, ale ty aspoň budeš mať svedomie na pravom mieste a priznajme si, vždy sa nájde niekto komu sa to nebude páčiť. Každý máme iný vkus. Preto sú aj negatívne recenzie. Ale to neznamená, že to spôsobí nejakú hádku.
   Dúfam, že som sa príliš nezamotala do toho čo som chcela povedať a že sa dá pochopiť čo som tým myslela :D

 2. Strašne sa mi nepáči, že ktokoľvek vyjadrí svoj názor v tejto knižnej blogsfére, je odsúdený na to, aby sa jeho slová prepierali v nezmyselných komentároch, zdvihne sa vlna odporu a veľa krát sa úplne odbočí od témy. Každý potom hľadá v názore seba :-D… Paradox toto.

  Čo čítam komentáre buď tu, alebo na FB, každý si je za svojím stádom. Autori držia pri sebe a neupustia, blogeri držia pri sebe a neupustia. Ďalej to len ticho čítam a čakám, čo ešte kto vytiahne.

  V poslednom čase nemám toľko času / teda už dlhodobo /, na to aby som sa kontaktovala s inými blogermi, knihy od vydavateľstiev recenzujem pomenej a presne pre takéto aféry som aj rada, že som v jemnom úzadí.

 3. Ahoj Erik.
  Môžem prosím vedieť, v akom kontexte si tu spomenul Ceruzka klub? To ma odsudzuješ za to, že som si vytvorila ku školskému projektu aj GR diskusiu? O čo akože ide? Do nikoho sa nenavážam, k tvojmu predošlému príspevku som sa radšej nevyjadrila, lebo nesúhlasím s tvojím hádzaním všetkých blogerov do jedného vreca, nemá zmysel zbytočne vyvolávať hádky, ale tu mi to nedá, pretože si spomenul môj projekt, pričom určite ani nevieš, o čo presne sa jedná. Ale zaujímavé, že sa obraňuješ, že tú inkriminovanú recenziu, ktorá ťa naštvala si vtedy nepomenoval, tak prečo teraz do toho zaťahuješ menom aj obyčajnú GR skupinu?
  Nedokážem vydedukovať z tvojich riadkov, že či ti teraz vadím alebo ma nenávidíš, že som si dovolila otvoriť nejaké diskusie alebo či to mal byť len nejaký jednoduchý príklad diskusie…
  Poprosila by som ťa, aby si mi napísal, ako si to myslel, aby som vedela či mám byť urazená alebo to bol len príklad, lebo ja sa k tvojmu všeobecnému rozčulovaniu nebudem vyjadrovať, ale neprajem si, aby na mňa alebo moju stránku niekto konkrétne útočil.
  Vopred ďakujem za odpoveď.
  E_V_E

 4. Ja osobne mám slovenské a české knihy rada, i keď mi niekedy postavy riadne brnkajú na nervy, ale to nie je nič nezvyčajné ani u zahraničných kníh.
  A myslím, že mnoho slovenských autorov sa podceňuje, hlavne tí mladí, ktorí sa venujú najmä tzv. šuplíkovým prácam.
  Ja sama píšem aj recenzie na knihy a príbehy samotné a slovo ‘charaktery’ by som do recenzie dala len v spojení charakter postavy a nie ako samostatné slovo.
  +
  Myslím, že práve na našej scéne chýba ten závan mladých ľudí s čerstvými nápadmi.
  Inak bol článok veľmi pekný, ďakujem ti zaň. :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s