o letnej dovolenke

Dnes som sa v práci opäť raz nezastavil. A keď som vyšiel von z našej príjemnej chladnej kancelárie a chodby – našťastie Božia prozreteľnosť zasiahla a okná máme obrátené na východ… no a keď som opustil to zaprášené a knihami zavalené miesto, kde sa rodia všetky tie úžasné nápady, ako ozvláštniť naše knihy, tak ma ovalilo, až mi vyrazilo dych. Ono, keď niekomu celý deň nad hlavou fičí stropný ventilátor, to je niečo ako osobný černoško, čo máva palmovým listom, a keď potom vyjde von na “čerstvý” vzduch, tak je to naozaj ako lopatou po hlave.

A vtedy mi napadlo, lebo teplo ma už napadlo, že by som vám mohol ozrejmiť, ako to vyzerá v našich kanceláriách a aj v inom knižnom biznise v požehnanom čase letných dovoleniek. V pondelok sa začali letné školské prázdniny, všetci sa prepli do dovolenkového a ničnerobiaceho módu, ešte aj autobusy jazdia dovolenkovo, šoféri majú uvoľnenú náladu. A na mňa čakala na stole kopa roboty.

Prvú vec, čo v takomto čase, a vlastne celé dva mesiace riešime (ja a polka vydavateľstva) je náš jesenný katalóg – a tomuto sa venujú vo väčšine vydavateľstiev. Nuž a s tým súvisí vymýšľanie a prekladanie všemožných anotácií, otravovanie prekladateľov, aby nám s nimi pomohli… Lebo niekedy, ak sme tú knihu nečítali, tak si naozaj ani z prsta nevycucáme, čo nám chce tá americká anotácia povedať. Spolu s týmto súvisí aj revízia celého nasledujúceho vydavateľského polroka. Upratujeme si všetky tituly, rozhadzujeme ich po mesiacoch, aby sme jeden mesiac nevydali tri detektívky, druhý štyri upírske knihy a 20. decembra sedem kuchárskych knižiek na tému Vianočné pečenie :) A poviem vám, raz to prejsť nestačí… 

Myslíte si, že som už skončil? No ešte nie. Lebo v katalógu treba tie knižky aj odprezentovať a tak naháňame grafikov, že kde zaspali s tými návrhmi na obálky, potom sa ich pýtame, či to myslia vážne s tými, ktoré priniesli. Ak máme šťastie, tak ich chytíme v deň, keď odchádzajú na dvojtýždňovú dovolenku:) Ak to šťastie ubziklo, tak už sú na tej trojtýždňovej dovolenke. Čiže aj keď niektoré vydavateľstvá už majú o katalógy postarané, upratujú svoj jesenný program, ako sa len dá.

No a potom sa mi nám redaktorom a editorom kopia na stoloch korektúry. Korektúra to sú vlastne vytlačené stránky knihy v pomere 1:1 presne tak, ako budú vyzerať v samotnej knihe. A ja to musím prečítať a vychytať ešte nejaké chyby a preklepy, ktoré tam ostali po prekladateľoch a redaktoroch. Takže ja som to posledné oko, ktoré to číta a všetky chyby, preklepy, hrubky, vynechané slová a vlastne všetko, čo v tej knihe ostane zle sa sype na moju hlavu… A najhoršie sú na tom tie výčitky… Ach, tu som myslel na kúpanie, keď som čítal túto pasáž… Bože, toto bolo extrémne nudné, si pamätám, a ja som radšej sledoval susedu vešať prádlo – vytiahla z lavóra, trikrát vytriasla, prehodila cez šnúru, dvoma štipcami (vždy rovnakej farby) uchopila… Och, pri tejto pasáži som si dobre schrupol, až mi slinka utiekla a nevrátil sa k nej… Och, ty debil!!!

A že je toho mocne, čo mám teraz na stole. A to všetko preto, lebo na mojom stole sa tie knihy ocitajú šesť až osem týždňov pred vydaním. Čiže ja už som teraz vlastne v septembri… okej, tento víkend ešte v auguste:) Ale budúci týždeň sa už prehupnem do septembra a tak ďalej a tak ďalej. Tá zlá stránka tohto je, že nikdy neviem kde som, čo som, aký je deň a mesiac :) Proste sa mi to všetko mieša a zlieva. Tá dobrá stránka je, že mi koncom októbra padla, lebo decembrové knižky sú už dávno v tlači a ja môžem v podstate oddychovať, nič ma už nesúri a užívam si skutočne krásne adventné obdobie. A tie januárové knihy… to sa nejako vyvŕbi:)

A to by tak už aj stačilo. Ale som sa teda rozpísal o ničom a v tomto teple nám tie mozgy aj tak zapeká a nemá zmysel sa viac trápiť! Ďakujem za prečítanie a nabudúce už o niečom skutočne zaujímavom.

Erik

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s